Mitkä ovat asiakkaan unelmia? Kuinka unelmista muodostetaan saavutettavia tavoitteita ja kuinka niihin päästään? Koulutuksesta saat työvälineitä asiakkaan tavoitteiden asettamiseen, seurantaan ja arviointiin.
Koulutusjärjestelyt:
- Koulutus järjestetään Teamsissa eikä siitä tehdä tallennetta.
- Ilmoittautuminen koulutukseen päättyy 10.12.2023
- Koulutuksen toteutumisesta tai peruuntumisesta lähetetään vahvistus sähköpostitse viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen.
- Linkki koulutukseen lähetetään sähköpostilla koulutusta edeltävää päivänä.
- Osallistumismaksu laskutetaan tilaisuuden jälkeen.
Kouluttajana toimii Katja Kirjalainen
Sosionomi (AMK), neuropsykiatrinen valmentaja, puhevammaisten tulkki (eat)
Katjalla on pitkä työkokemus kehitysvammaisten ja autismin kirjon henkilöiden kanssa. Katja on toiminut kouluttajana ja ollut mukana vammaistyötä edistävässä hankkeessa.
Lisätietoja: katja.kirjalainen(at)savas.fi
Oivalluksia ohjaukseen -koulutussarja koostuu kymmenestä ohjaustyötä ja asiakkaan kohtaamista tukevasta koulutuksesta.
Sarjan muut koulutukset:
31.10.2023 Kuuluuko asiakkaan ääni palveluiden suunnittelussa? -työvälineitä asiakkaan mielipiteen selvittämiseen ja vahvistamiseen
15.11. 2023 Kun puhe ei riitä -keinoja keskustelun ja ilmaisun tueksi
12.12.2023 Asiakkaan yksilöllisten tavoitteiden rakentaminen ja arvioiminen
10.1.2024 Tukikeskustelu työvälineenä
1.2.2024 Menetelmiä tunnetaitojen ohjaukseen
20.2.2024 Asiakkaan osallisuuden tukeminen
13.3.2024 Näin vahvistat asiakkaan itsemääräämistä arjessa
9.4.2024 Sosiaaliset tarinat arjen hallinnan tukena
25.4.2024 Kuinka tuen asiakasta muuttamaan ei toivottua-käyttäytymistä (ennakointi, seuranta ja arviointi)
14.5.2024 Positiivinen riskienarviointi – keino toteuttaa turvallisesti asiakkaan unelmia
Lisää tietoa koulutuksista sekä ilmoittautumisohjeet löydät Savaksen koulutussivuilta.