Tuettu päätöksenteko -koulutus - Savas

Tuettu päätöksenteko -koulutus  

21.11.2023

Tuettu päätöksenteko -koulutus

16.05.2024 - 22.05.2024, klo 13.00-15.00

Etäkoulutus

Tuetun päätöksenteon tarkoituksena on, että vammainen henkilö pystyy tekemään itse omaa elämäänsä koskevia päätöksiä. Tuettu päätöksenteko on kirjattu tulevan vammaispalvelulain luonnokseen. Lain luonnoksen mukaan pieniin, arkisiin päätöksiin ei ole oikeutta saada erillistä tuetun päätöksenteon palvelua. Palveluissa työskentelevien on toimittava niin, että henkilö saa tukea arjen valintatilanteissa. Tässä koulutuksessa saat valmiuksia vammaisen henkilön päätöksenteon tukemiseen.

Koulutuksen sisältö:

  • mitä tuettu päätöksenteko tarkoittaa
  • millaisilla työmenetelmillä voi helpottaa tuettua
    päätöksentekoa
  • millainen on onnistunut tuetun päätöksenteon tilanne
  • kuvitettuja työvälineitä tuetun päätöksenteon tilanteisiin
  • ideoita tuetun päätöksenteon edistämiseen

Koulutus on tarkoitettu kaikille, ketkä kohtaavat erityistä tukea tarvitsevia henkilöitä.

Koulutusjärjestelyt:

  • Koulutus järjestetään kahdessa osassa 16.5.24 klo 13-15 sekä 22.5.24 klo 13-15
  • Koulutus järjestetään Microsoft Teamsillä, eikä siitä tehdä tallennetta.
  • Ilmoittautuminen koulutukseen päättyy 2.5.2024
  • Linkin koulutukseen saat ilmoittautumisvahvistuksen yhteydessä
  • Osallistumismaksu laskutetaan tilaisuuden jälkeen.

 

Kouluttajana toimii Katja Kirjalainen

Sosionomi (AMK), neuropsykiatrinen valmentaja, puhevammaisten tulkki (eat)

Katjalla on pitkä työkokemus kehitysvammaisten ja autismin kirjon henkilöiden kanssa. Katja on toiminut kouluttajana ja ollut mukana vammaistyötä edistävässä hankkeessa.

 

Peruutusehdot

Koulutukseen osallistuminen voidaan peruuttaa veloituksettomasti ennen viimeistä ilmoittautumispäivää. Myöhemmin tehtävistä peruutuksista veloitetaan 50% koulutuksen hinnasta. Mikäli osallistumista ei peruta lainkaan, veloitetaan koko koulutusmaksu.

Mikäli henkilö on estynyt osallistumaan koulutukseen esteen vuoksi, voi hänen tilalleen osallistua organisaatiosta toinen henkilö.

Savaksen ohjaus- ja koulutuspalvelut pidättää oikeuden muutoksiin ja koulutuksen peruuttamiseen esimerkiksi vähäisen osallistujamäärän vuoksi.

Lisätietoja: katja.kirjalainen@savas.fi

Koulutuksen hinta: 120€ (+ alv.)

Ilmoittaudu koulutukseen
Usein kysyttyä -sivulle ›